Winona Ryder

5. července 2009 v 15:49 | ♥♥eL!nnka♥♥ |  Herečky
Povolání: Herečka
Věk: 37
Datum narození: 29. 10. 1971
Místo narození: Winona, Minnesota, USA
Znamení: Štír aktuální horoskop »
Výška: 163 cm

Životopis

Winona Ryder se narodila 29.10.1971, vyrůstala v severní Kalifornii, když jí bylo deset celá rodina se přestěhovala do Petalumy po dlouhodobé šikaně od spolužáků. Měla početnou rodinu: otec - Michael, matka - Cindy, sourozenci - Sunyata, Jubal, Yuri.
V 11-ti letech se stala členem "American Conservatory Theatre" (divadelní konservatoř), brzy poté se pokusila v konkursu o filmovou roli dcery Jona Voightse v "Desert Bloom", ale neúspěšně. Svou první debutovou roli získala ve 14-ti letech ve filmu "Lucas" (1986).

Příchod popularity po jejím vystoupením sebevražedné teenagerky v černé komedii "Beetlejuice""Great Balls of Fire"(1989) (ve kterém si zahrála s Jerry Lee Lewisem, prvním manželem), "Edward Scissorhands"(1990), a "Mermaids"(1990).

Na počátku devadesátých let přešla Winona z tenagerských rolí na role vyžadující větší vyspělost. Nejprve v roli řidičky taxi ve filmu "Night on Earth" (1991) a posléze ve filmové adaptaci Stokerova románu Dracula.

V roli milenky Antonia Banderase si zahrála ve filmu "The House of the Spirits". Ještě větší úspěch přišel v milostném dramatu Martina Scorseseho Věk nevinnosti "The Age of Innocence"(1993) . Film z prostředí New Yorku 1871,ve věku přísných konvencí a rituálu se pokusili porušit zavedená pravidla. V tomto filmu si zahrála spolu s Danielem Day-Lewisem a Michelle Pfeifferovou. Za tuto roli byla Winona nominována na Oskara v kategorii nejlepší herečka hrající vedlejší roli.

Druhou nominaci na Oskara tentokráte pro nejlepší herečku získala v následujícím roce za její zpodobení Jo March ve filmu Malé ženy "Little Women" (1994). Film ze šedesátých let devatenáctého století. Ve stejný rok herečka získala naprosto odlišnou roli v "Reality Bites"(1994) ve kterém si zahrála Lelainu Pierce. Podobnou roli získala také v "How to Make an American Quilt"(1995).

Následující role ve velice očekávaném a recenzovaném Vetřelec: Vzkříšení "Alien Resurrection""Girl, Interrupted" (1999). Film se odehrává v roce 1967 a sedmnáctiletá Susanna Kaysenová (Winona) je stejná jako mnoho jejích vrstevníků - zmatená, nejistá a snaží se najít smysl v tom rychle se měnícím světě kolem sebe. Po (rodiči sjednané) návštěvě psychiatra se od něj ovšem dozví, že její chování se jmenuje "nerozpoznatelné narušení osobnosti", "projevované nejistotou o vlastní osobnost, dlouhodobých záměrech, výběru přátel a nejasným žebříčkem hodnot"- a je okamžitě umístěna do psychiatrické léčebny. Tady Susanna poznává Lisu, Daisy, Georginu, Polly a Janet - pestrou skupinu mladých žen. Stanou se jejími nejlepšími přítelkyněmi a pomohou jí najít cestu k někomu, koho už dávno ztratila - k sobě samé.
(1988), ji velmi rychle zajistilo pozici jedné z nejvíce pravidelně obsazované herečkou v Hollywoodu. Winona pokračovala v hraní několika neobvyklých rolí, například "Heathers"(1989), (1997).V dalším pro Winonu zlomovém snímku, kde si nejen zahrála (Susannu Kaysen), ale stala se jeho hlavní producentkou bylo drama Narušení

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 tHe_krAterIQ tHe_krAterIQ | Web | 5. července 2009 v 16:02 | Reagovat

krásny blogíííš jukníí aj na téén moooj =-*

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama